ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

 

אש צולבת

 

קטיה שוורצמן  גלובס  26/3/2006

 ביטוח דירה - המדריך המלא

 

ביטוח תאונות אישיות אינו כלול בתנאי המינימום של ביטוח דירה וכרוך בהרחבת הפוליסה, בתשלום כמובן

 

בכתבה "אלף כבאים" עסקנו בנזקי אש לרכוש מבוטח בדירה, אולם מה קורה כאשר הנפגע אינו רכוש, אלא בשר ודם?

הביטוח לפי תנאי המינימום, שעליו מושתת ביטוח הדירות בישראל, מתייחס לנזקי רכוש למבנה ולתכולה בלבד. כל הביטוחים האחרים שהוספו לפוליסה, כולל צד ג' וחבות המעבידים, הם הרחבות בונוס על חשבון המבטחים. מכך עולה שביטוח תאונות אישיות אינו כלול בתנאי המינימום. לפי חלק מהפוליסות ניתן לרכוש את הביטוח בנפרד תמורת תוספת תשלום.

 

אחת ההרחבות שהייתה נהוגה לביטוח תכולת דירה היא כיסוי למות המבוטח בדירה בשל תאונה. את הנוסח המדובר מצאתי רק באתר האינטרנט של אחד המבטחים בדף הכולל נוסח פוליסות ישנות: מדובר בפוליסה לביטוח דירה של חברת הראל, "אדירה לדירה", ובפוליסה של חברת סהר ממארס 2005. הפוליסה מכסה מקרה של מות המבוטח כתוצאה מפגיעה גופנית בדירה המבוטחת שנגרמה על ידי גורם חיצוני, אם כתוצאה מפריצה לבניין ואם כתוצאה מאש. הכיסוי מוגבל לסכום השווה ל-2% מסכום ביטוח התכולה לכל תקופת הביטוח, ומותנה בכך שהמוות אירע בתוך שלושה חודשים מיום הפגיעה.

כיסוי דומה, עד לסכום של 5,000 שקל, ניתן בעבר גם בפוליסה לביטוח דירה של חברת "הדר" מקבוצת הפניקס הישראלי, אולם פוליסה זו כבר אינה משווקת כיום.

 

כיסוי גם בביטוח המשכנתא

ביטוח לפגיעה גופנית בשל נזקי אש הגורמת למוות, לנכות או לאובדן זמני של כושר עבודה ניתן גם לפי ביטוחי האדם המקובלים: כיסוי מוות לפי פוליסות הריסק וביטוח תאונות אישיות, ביטוח נכות לפי נספח נכות לביטוח חיים ולפי ביטוח תאונות אישיות ואובדן כושר עבודה לפי ביטוח מיוחד או נספח לביטוח חיים וכן לפי הפוליסה לביטוח תאונות אישיות.

 

כמו כן ביטוח הדירה במסגרת המשכנתא כולל בדרך כלל ביטוח ריסק האמור לכסות מקרה מוות מתאונה, ובחלק מהפוליסות היותר רחבות אף אובדן כושר עבודה ונכות.

 

הפוליסה "מטריה" של חברת כלל היא פוליסה משולבת לביטוח הבית והמשפחה. הפוליסה מתפרסמת באתר האינטרנט של החברה, וכוללת פרק מיוחד לכיסוי פירעון משכנתא בשל אובדן כושר עבודה או נכות.

 

אין ביטוח למסתכנים

ביטוחי האדם: ריסק, נכות, אובדן כושר וביטוח תאונות אישיות כוללים כיסוי ביטוחי אף אם השריפה נגרמה בשל רשלנותו של המבוטח, אולם מרבית הפוליסות לביטוח תאונות אישיות אינן נותנות כיסוי ביטוחי למקרה שאירע בשל הסתכנות מרצון של המבוטח שלא לצורך הצלת נפשות.

 

כלומר, אם המבוטח נפגע גופנית לאחר שנרדם עם סיגריה בוערת וכתוצאה מכך פרצה שריפה, סביר להניח שחברת הביטוח תשלם לו או למוטבים לפי הפוליסה את תגמולי הביטוח (בכפוף לכך שהמבוטח עמד בחובת הגילי כלפי המבטח והחובות האחרות לפי הפוליסה). מאידך גיסא, הביטוח עשוי לא לשלם תגמולים למבוטח אשר שיחק להנאתו בגפרורים או במצית, אך לפצות מבוטח אחר (או יורשיו) שהסתכן ונכנס לדירה הבוערת על מנת להציל את השכן ששיחק באש.

 

בנוסף לכך, אם אכן ניתן לאתר את האחראי לשריפה ניתן לתבוע ממנו גם את הנזק שנגרם לגוף ואובדן החיים בשל האש שפרצה באשמתו או מדירתו. ביטוח אחריות חוקית כלפי צד ג' במסגרת ביטוח הדירה אינו כולל מגבלה לביטוח אחריות בשל נזקי גוף לצד שלישי ואובדן חיים אולם הוא מוגבל בסכום גבול אחריות המבטח. אם לפי הפוליסה נמצא האחראי חייב בדין לשלם סכומים העולים על גבול האחריות, יהיה עליו לשלם לנפגע מכיסו.

 

התלמידים מכוסים

אם בשל השריפה נפגעו גופנית ילדים הלומדים במסגרת חוק חינוך חובה חינם, הרי שהם מבוטחים בביטוח תאונות אישיות המחויב לפי חוק זה במשך 24 שעות ביממה. הביטוח חל גם מחוץ לגבולות בית הספר ולאחר שעות הלימודים ואינו מוגבל לפעילותם כתלמידים. מכאן, שאפשר לתבוע גם את הביטוח בשל הנזק בכפוף להוראות הפוליסה ועד גובה הסכומים המבוטחים. כמו כן, ניתן לתבוע בשל נזקי גוף ביטוחי תאונות אישיות וביטוחי חיים. במקרה הנדון, בדרך כלל, אין זכות תחלוף למבטח, כלומר הנפגע או יורשיו זכאים לתבוע את המזיק בשל הנזק שנגרם להם גם לאחר שקיבלו את הפיצוי מחברת הביטוח והיא אינה רשאית לתבוע מהמזיק את הסכומים ששילמה.

 

כתובות נוספות לתביעת נזיקין בשל אש יכולות להיות: מתכנן הבניין, אם הבניין לא נבנה בהתאם לתקן המחייב, מפקח בנייה (במקרה של כשל בחומרים), יצרני חלקים שונים של המבנה שלא עמדו בתקנים, כגון דלתות, קירות, מערכות אתרעה וכיבוי אוטומטיות, ובעיקר היזם שבנה את המבנה, הנחשב לפי חוק האחריות למוצרים פגומים כמוצר. חוק זה מטיל על היצרן אחריות כמעט מוחלטת למקרה של פגיעה גופנית או מוות הקשורים במוצר ומתיר אך הגנות מועטות ליצרן. ההגנות על פי החוק אינן חלות לגבי נפגע מתחת לגיל 12.

 

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright