ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול
 

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

 

לאן נושבת הרוח

קטיה שוורצמן  גלובס 26/12/2005

ביטוח דירה - המדריך המלא

מי שירצה פיצויים על נזקי החורף ייאלץ לברר קודם את ההבדל שבין "סופה" ל"סערה"

 

ביטוח נגד גשם?

יש חיה כזאת, ותהפוכות מזג האוויר בשבוע החולף הן הזדמנות מצוינת להיזכר בה. פוליסות ביטוח המקיף  של רכב פרטי ומסחרי עד ארבעה טון והפוליסות לביטוח הדירה מכסות את המבוטחים מפני נזקי גשם בתנאים מסוימים. בניגוד למקובל בביטוח רכוש עסקי, הכיסוי מובנה במסגרת הביטוח הבסיסי וניתן ללא תוספת פרמיה או השתתפות עצמית מיוחדת ומוגדלת, למעט ביטוח צי של יותר מ-40 כלי רכב שאת תנאיו ניתן לשנות בהסכמה.

הכיסוי הביטוחי הקבוע בחוק לפי תנאי המינימום המחייבים כולל נזקי "שיטפון, סערה, שלג וברד". כלומר, אם מישהו שכח לסגור את חלונות הרכב ופנים הרכב נרטב מגשם שלא הוגדר כסערה, קרוב לוודאי שלנזק מסוג זה לא יהיה כיסוי ביטוחי. ביטוח הדירה ותכולתה לעומת זאת כולל כיסוי לנזקי סערה, לרבות גשם, שלג וברד שבאו בשעת סערה.

ביטוח רכב מקיף כולל גם כיסוי לקלקולים מכניים וחשמליים שנגרמו במהלך מקרה מבוטח או בעקבותיו וכן הוצאות סבירות הנדרשות, לאחר קרות הנזק, לשמירת הרכב ולהעברתו למקום התיקון הקרוב ביותר - זאת כאשר תשלום ההוצאות הנוספות הוא מעל לסכום הביטוח. עבור רכב השוקל מעל לארבעה טון מגבילה הפוליסה, אצל מבטחים מסוימים, את הכיסוי להוצאות הנוספות לסכום או לשיעור נקוב מהנזק.

 

תלוי במזג

אבל תנאי המינימום של פוליסות הרכב והדירה, אשר נוסחו כאמור על ידי המחוקק, אינם כוללים הגדרה של המונח "סערה". הגדרות השירות המטאורולוגי כוללות דרגות שונות של רוח המוגדרת כ"סער" וכן הגדרה של רוח חזקה במיוחד המוגדרת כ"סופה". המונח "סופה" אינו מופיע אמנם ברשימת האירועים המבוטחים לפי שתי הפוליסות, אולם לפי מילון אבן-שושן סערה וסופה הן מילים נרדפות ולפיכך קיימת אפשרות סבירה שאף נזקי סופה כלולים בביטוח למרות שלא אוזכרו בפוליסות באופן מפורש.

 

תנאי המינימום לשתי הפוליסות כוללים אף כיסוי לנזקי ברק ושיטפון, כאשר גם כאן בניגוד לפוליסה העסקית אין הגדרה או מגבלה למונח "שיטפון". המילון מגלה כי מדובר ב"זרם מים אדירים", ללא ציון מקור המים.

 

בביטוח דירה ותכולתה יש לשים לב כי בניגוד ל"ביטוח נזקי סערה", "ביטוח סערה" אינו כולל נזק הנגרם בשל דליפת מי גשם מבעד לקירות או התקרה או ספיגתם בהם וכן אינו כולל את הנזק הנגרם לגדרות ולשערים. לפני שמזדרזים להפנות אצבע מאשימה כלפי חברות הביטוח, ראוי לזכור שמקור המגבלה הוא בתנאי המינימום שהוכתבו על ידי המחוקק. למרות זאת, ראוי לציין, פסק ביולי 2000 בית המשפט לתביעות קטנות ברחובות תשלום נזקי דליפת מי גשם למבוטח גם ללא "סערה" על פי הגדרתה הרשמית.

 

נזקים שוטפים

הגבולות בין אישור ומניעת פיצויים אינם ברורים תמיד: כך, למשל, במקרה שבו עץ נפל על גדר תוך כדי סערה וגרם נזק יהיה הנזק לגדר מבוטח לפי תנאי המינימום רק אם העץ הופל בשל פגיעת ברק, או כתוצאה משיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני (הואיל והפוליסה אינה כוללת סייגים כלשהם לכיסוי נזקים אלה). אולם אם נפל העץ על הגדר עקב פגיעה של רוח חזקה הנזק לגדר אינו מבוטח, למרבה האבסורד, שכן לפי תנאי הפוליסה ביטוח נזקי סערה אינו כולל נזק הנגרם לגדרות ולשערים.

 

אי הבנה נוספת עלולה להתעורר לגבי היקף הכיסוי הביטוחי. בעוד כיסוי סערה מוציא מכלל ביטוח גם נזקים הנגרמים מדליפת מי גשם מבעד לקירות או לתקרה, למשל, הרי שכשמדובר בבית חד-קומתי או בדירה הנמצאת בקומה עליונה עלול להיווצר נזק עקב דליפה וספיגה של מים כתוצאה משיטפון שבא תוך כדי סערה (למשל, כשהדירה נמצאת על מורדות הר) או מהצפת הגג במי גשם - וכאן כבר ברור הרבה פחות מה יעלה בגורל התביעה.

 

במסגרת ביטוח תכולת הדירה יש לשים לב כי הביטוח כולל גם נזקים שנגרמו מחוץ לבית (אך לא בתוך כלי רכב), בתוך שטח מדינת ישראל, וכן לבגדים, תכשיטים וחפצים אישיים עד 5% מסכום ביטוח התכולה. דוגמה למקרה מבוטח יהיה נזק לכלי נגינה, המהווה אף הוא חפץ אישי, שניגנו בו מחוץ לבית ושניזוק בסערת גשם. "

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright