ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

  אותיות קטנות
כס
ף גדול
 

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

דירה להפקיר

קטיה שוורצמן  גלובס 14/11/2005

 

מה עושים כדי לוודא שלדירה שבבעלותכם, שהשכרתם לאדם זר, יש כיסוי ביטוחי בעת צרה

 

דירות רבות בישראל משמשות את בעליהן למטרות השכרה. חוזה השכירות הסטנדרטי, אותו ניתן לרכוש תמורת שקלים בודדים בחנויות ספרים, קובע סעיפי אחריות וביטוח המושתים הן על שוכר הדירה והן על המשכיר; אולם לא מעט חוזים סטנדרטיים (ושאינם כאלה) כוללים התחייבות לביטוח הנכס על ידי השוכר, בעוד זה לא עומד בהתחייבות וחוסך מעצמו את ההוצאה הנוספת עבור הביטוח. המשכיר, כל אותה עת, לא טורח לבדוק את נושא הביטוח ולוודא את קיומו, עד שהנזק קורה ומאוחר מדי לתקן את המעוות ולרכוש את הביטוח המתאים.

 

בשיקולי עריכת ביטוח דירה לנכס מושכר יש לקחת בחשבון את העובדה שלרוב, שוכר הדירה אינו בעל יכולת לרכוש דירה (למעט מקרים בודדים, בהם הוא משכיר את דירתו ושוכר דירה המתאימה לו יותר, או שהוא בעל נכסים ואינו מעוניין לרכוש דירה משיקולים שונים). ומי שאין בידו האמצעים הכלכליים הדרושים לרכוש דירה לעצמו, סביר להניח שלא יוכל לרכוש דירה עבור המשכיר במקרה של הרס העשוי להיות מבוטח בפוליסת ביטוח סטנדרטית. לכן מומלץ לבעל הדירה שהשכיר את דירתו לאדם זר לבטח את מבנה הדירה בביטוח הכולל את הסיכונים והכיסויים הבאים:

  • כיסוי לנזקי רעידת אדמה, רצוי בשיעור השתתפות עצמית נמוך ככל האפשר.
     

  • כיסוי נזקי טבע, מהומות ופרעות - אם מדובר בפוליסה עסקית לבניין דירות. בפוליסה לביטוח דירה אין צורך להוסיף כיסוי לנזקי טבע ומהומות ופרעות, הכלולים בביטוח ללא הרחבה מיוחדת או תוספת מחיר.

 

שיעבוד לטובת הבנק, אם יש משכנתא לדירה.

כיסוי לערך הקרקע - אם הדירה נמצאת בבית משותף, וקיים סיכון כי במקרה של הרס הבניין לא ניתן יהיה להקים את הדירה מחדש באותו מקום - זאת מפאת חוסר מימון הנובע מכך שלא כל הדירות בבניין מבוטחות. הכיסוי אפשרי כיום אצל חלק מהמבטחים, ובדרך כלל מוגבל לפוליסות הדירה, שכן בפוליסות העסקיות המבטחים אינם מוכנים עדיין לבטח את ערך הקרקע.

 

ביטוח צד ג' בגבולות אחריות ראויים בשל נזק העלול להיגרם לצד שלישי, בעקבות מעשה או מחדל של המשכיר וגם/או של השוכר. כדאי לכלול בפוליסה סעיף "אחריות צולבת", שיכלול כיסוי אחריות לנזק שאחד מהם עשוי לגרום לשני.  סעיף האוסר על חברת הביטוח לחזור בתביעת שיבוב (תחלוף) כלפי השוכר במקרה של נזק. כיסוי ביטוחי מלא, גם בעת ביצוע עבודות שיפוצים והתאמה, הן בביטוח הרכוש והן בביטוח צד ג'.

 

בנוסף כדאי לגבות מהשוכר את חלקו בעלות הביטוח - כך יכול המשכיר להבטיח לעצמו שליטה בקיום הביטוח ובתנאיו, ולהימנע ממצב שבו השוכר התחייב לערוך ביטוח אך לא עמד בהתחייבותו, או שערך ביטוח בסכומים נמוכים מדי או בכיסוי פחות (למשל ללא כיסוי נזקי רעידת אדמה: סעיף אשר השוכר אינו אחראי עליו, בעוד הממשלה אינה מחויבת בשיפוי נזקי רעידת אדמה, להבדיל מנזקי מלחמה וטרור).

 

עוד מומלץ לחייב את השוכר לחתום על התחייבות לביטוח תכולת הדירה בערכה המלא, כולל פטור משיבוב (תחלוף) לטובת המשכיר, ולקבוע בהמשך כי במקרה של היעדר ביטוח פוטר השוכר את המשכיר מאחריותו לכל נזק אשר עשוי היה להיות מבוטח על ידיו על פי ההסכם ביניהם.

 

אופציה נוספת היא לחייב את השוכר להציג למשכיר מדי שנה בשנה אישור על עריכת ביטוח, שיכלול את האמור לעיל ויקבע כי תגמולי הביטוח בשל נזק אשר אירע למבנה ישולמו למשכיר (ושיפורי המבנה של השוכר - ישולמו לשוכר), וכי הביטוח לא יבוטל ולא יצומצם ללא הודעה של לפחות 30 יום מראש למשכיר.

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright