ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

   אותיות קטנות
כס
ף גדול

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

אלף כבאים

 

קטיה שוורצמן  גלובס  19/3/2006

ביטוח דירה - המדריך המלא

 

במקרה שריפה זכאי המבוטח לפיצוי העולה על ערך המבנה עצמו

בית עולה בלהבות ודאי אינו מאורע משמח. אולם שריפה בדירה, מה לעשות, היא מקרה לא נדיר באופן מיוחד הדורש פתרונות ביטוחיים באופן מיידי.

שילוב של שני חוקים - חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח) והוראות חוק חוזה הביטוח - יוצר מצב בו המבוטח זכאי לקבל פיצוי בסכומים העולים על סכום הביטוח למבנה עצמו. ההוצאות לצמצום הנזק ולמניעת נזקים נוספים, כמו למשל הוצאות כיבוי אש, פינוי רכוש ועוד, מבוטחות מעבר לסכום הביטוח בגבולות הסכום הסביר, וגם עבור שכר הדירה לשכירת מקום מגורים חלופי לתקופת שיקום הדירה מקבל המבוטח תמורה כספית.

 

פריבילגיה של דירה

הוצאות שכר הדירה הנוספות במקרה של נזק מבוטחות לפי מרבית הפוליסות לביטוח מקיף מבנה. המיוחד בביטוח הדירות הוא כיסוי נוסף לסכום הביטוח: כלומר, אם נשרפה חנות המבוטחת בסכום של 200 אלף דולר חברת הביטוח אינה חייבת לשלם עבור החנות ועל אובדן שכר הדירה סכום גבוה יותר. אולם אם נשרפה דירה המבוטחת בסכום זה, יכול המבוטח לקבל סכום נוסף עבור אובדן שכר דירה - עד 10% מסכום הביטוח למבנה, כלומר בסך הכל עד 220 אלף דולר. הביטוח ניתן לפי ערך שכר הדירה של דירה דומה לדירה המבוטחת: אם עלות שכר הדירה היא 2,500 דולר לחודש, הרי שהמבוטח רשאי לקבל 2,500 לכל חודש בו מבוצעות בדירה עבודות שיקום והיא אינה כשירה למגורים.

אם המבוטח לא ביטוח את המבנה אלא את התכולה בלבד, הוא אינו זכאי לתשלום עבור הוצאות שכר הדירה. אולם הפוליסות לביטוח הדירה אינן זהות, וכל תוכנית כוללת הרחבות משלה. כך או כך מוגבל הביטוח לאובדן שכר הדירה ל-10% מסכום ביטוח המבנה (ובהתאם לפוליסה, עד 10% מסכום ביטוח התכולה).

 

כמו כן מוגבל הכיסוי לפי תנאי המינימום לתקופה של שישה חודשים מיום קרות מקרה הביטוח, אולם קיימות תוכניות ביטוח המקנות כיסוי לתקופה של שנה. בכל מקרה מומלץ מאוד, לפני ששוכרים דירה חלופית או עוברים לבית מלון, לקבל מחברת הביטוח אישור בכתב לכיסוי ההוצאה, שכן לפי תנאי המינימום המבוטח אינו זכאי לפיצוי בשל הוצאות לשכר דירה באותם מקרים בהם לא ניתן לשקם את הדירה.

 

לא לבעלי חיים

ביטוח מבנה הדירה לפי תנאי המינימום כולל בנוסף גם הוצאות עבור אדריכלים, שמאים, יועצים, מהנדסים וקבלנים וכן הוצאות משפטיות שהוצאו לשם תיקון, שיפוץ ובנייה מחדש של הדירה או של חלק ממנה, בכפוף להסכמה מראש של חברת הביטוח אשר אמורה להינתן בכתב לסוג ההוצאה ולסכומה.

 

הוצאות נוספות הכלולות לפי תנאי המינימום, ושעבורן אין צורך לקבל את אישורה של חברת הביטוח, הן הוצאות לפינוי הריסות, ניקוי הדירה, סיודה וחיבורה מחדש לרשתות החשמל, הטלפון, המים והביוב.

 

הרכוש המבוטח לפי פרק המבנה כולל גם את חלקו של המבוטח בחלקים המשותפים וכל מה שצמוד לקירות המבנה, בכלל זה מזגני אוויר ושטיחים מקיר לקיר.

כנזקי אש מוכרים כל הנזקים שסיבתם היא אש, כמו נזקי פיח, חריכה, עשן וריח שנגרמו בשל השריפה.

 

כאשר האש פורצת בשטח השכנים, הביטוח שנכנס לתוקף הוא ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי הניתן לפי כל ביטוחי תכולת הדירה בארץ ובחלק מהמקרים גם לפי ביטוחי המבנה. בעל או מחזיק המבנה שממנו פרצה האש מוחזק כאחראי לכאורה לנזקים שנגרמו ואם הוא טוען שאינו אשם בכך, חלה עליו חובת ההוכחה. גם אם השכנים היו מבוטחים, רשאית חברת הביטוח לאחר תשלום הנזק לתבוע את הסכומים ששילמה מהגורם האחראי לנזק (אלא אם מדובר בקרוב משפחה שגרם לנזק בתום לב, או בעובד או מעביד שגרם לאש שלא במתכוון ואשר מבוטח סביר לא היה תובע מהם בשל הנזק שיפוי או פיצוי).

 

ביטוח התכולה כולל גם

רכוש השייך לאחרים ונמצא בדירה באחריותו של המבוטח, וכן חפצים אישיים ובגדים של עובדי משק הבית בדירה שערכם עד 5% מסכום ביטוח התכולה.

אם תוך כדי שריפה נהרג בעל חיים, מרבית הסיכויים שלא יהיה לכך כיסוי ביטוחי הואיל ותנאי המינימום מוציאים חיות מכלל ביטוח. אולם כאמור, ניתן למצוא תוכניות ביטוח הכוללות הרחבה לבעלי חיים - ובכל מקרה מומלץ לקרוא את הפוליסה לאחר שקרה הנזק. "

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright