ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול
 

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

טיפים בביטוח דירות

 

קטיה שוורצמן  גלובס 12/9/05 

 

למתוח את השקל, חיסכון בעלויות ביטוח הדירה מבלי לפגוע בכיסוי  

 

כל אחד רוצה לחסוך בעלויות ביטוח. חוסר תשומת לב לאפשרויות הביטוח השונות עשוי להביא לתוצאה  שאינה רצויה, כפי שתוכלו לקרוא בכתבה קצרה זו המיישמת בביטוחי דירות חלק מהאמצעים המשמשים את יועצי הביטוח לצמצום עלויות ביטוחי רכוש של מוסדות וגופים מסחריים גדולים.

 

החלפת מבטח

מומלץ לבדוק הצעות כחודש לפני חידוש הביטוח ולבחור מבטחים המעניקים הנחות לקבוצות מועדפות כמו גילאים גבוהים שלא הגישו תביעות, נשים, נהגים זהירים וקולקטיבים (שחלקם מאפשרים הצטרפות של קרובי משפחה). החלפת מבטח במהלך השנה עשויה להביא להפסד בגלל סעיף "תקופה קצרה"  המאפשר למבטחים לגבות תשלום עונשי בשל ביטול המבוטח המחושב לפי 10% מהפרמיה השנתית לכל חודש או חלקו לתוקף הביטוח בתוספת 10%. כלומר בתום מחצית השנה ישולמו 70% מהפרמיה השנתית במקום 50% לפי חישוב יחסי לתקופה (פרו-רטה).

 

שמירת הקיים

במעבר למבטח חדש יש להקפיד, כי הצעת המחיר לכיסוי החדש תכלול אותם סכומי ומרכיבי ביטוח כמו הביטוח הקיים (לאחר מכן מומלץ עדכון סכומים) למשל נתוני ביטוח דירה קיים:  1,500,000 ש"ח למבנה ו 500,000 ש"ח לתכולה ובכלל זה  תכשיטים בכיסוי "כל הסיכונים" ע"ס 200,000 ש"ח. כולל סיכוני רעידת אדמה עם השתתפות עצמית של 10% מסכום הביטוח, ושרברב לפי בחירת המבוטח,  אחריות כלפי צד שלישי ע"ס 1,000,000 ש"ח. הצעה שתכלול את אותם המרכיבים אבל ללא סיכוני רעידת אדמה, כיסוי תכשיטים בכיסוי "מקיף" וגבול אחריות נמוך יותר כלפי צד ג' יכולה להיות זולה יותר אולם תגרע מהכיסוי כאשר גם המבטח הקיים יכול לתת הנחה בשל צמצום הביטוח.

 

להימנע מתשלום מיותר בשל כפל ביטוח

בניגוד לאמור לגבי הביטול הרי שניתן לצמצם ביטוח קיים לפני החידוש ולא להיענש בשל כך בתשלום מוגדל. ביטוח כפל למבנה עשוי להיגרם מחוסר תשומת לב כאשר מבטחים את המבנה שכבר בוטח במלוא ערכו במסגרת המשכנתא  ואולי אף באמצעות ועד הבית או חברת הניהול.

 

להימנע מביטוח יתר (וחסר)

המבטחים נוהגים, בדרך כלל, לחדש ביטוחי דירות ללא שינוי בסכומים לעומת השנה הקודמת למעט הצמדה למדד. יש לקחת בחשבון, כי בשנים האחרונות קיימת מגמת ירידה בערכי מוצרי חשמל ובכלל זה מחשבים. מי שמחזיק בדירתו מספר מחשבים ומכשירי טלוויזיה בנוסף למוצרי החשמל הרגילים ולא עדכן את סכומי הביטוח במשך חמש שנים עשוי לחסוך אפילו 20% מעלות ביטוח התכולה כתוצאה מעדכון סכומי הביטוח. גם התאמה זו ניתן לעשות בתוך תקופת הביטוח ולקבל החזר. כן ניתן לחסוך בביטוח המבנים כתוצאה מהתאמת סכומי הביטוח לעלות הבניה מחדש (ערך כינון) בפועל. את ההתאמה יש לבצע גם אם הסכומים בפוליסה נמוכים מדי ויידרש תשלום נוסף. וזאת ע"מ להימנע ממצב של "ביטוח חסר" שיגרום לפיצוי יחסי במקרה של נזק שייעשה לפי היחס שבין ערך הרכוש לסכום הביטוח בפועל. מי שביטח רבע מערך הרכוש יקבל רבע מכל נזק וכו'.

 

ניצול התעריף

בביטוח הדירה עלות המבנה (ללא רעידת אדמה) היא כעשירית מעלות ביטוח התכולה. לכן רצוי לכלול בביטוח המבנה את כל צמודותיו לרבות וארונות מטבח וקיר, מיזוג, שטיחים מקיר לקיר, עוד. אפשר לקבל הנחה בפרמיה תמורת הגדלת ההשתתפות העצמית (לא מומלץ לביטוח רעידת אדמה), הנחה מיוחדת מטעם המבטח שתוצג בפוליסה.

 

מה לא לעשות

לא לבטל ביטוח קיים מבלי לוודא שחיוב הפרמיה יהיה יחסי לתקופת הביטוח, לא לבטח במתכוון בפחות מערכי הרכוש כדי למנוע "ביטוח חסר", לא לוותר על כיסוי רעידת אדמה (בניגוד לטרור המדינה אינה מחויבת לשלם), לא להגדיל את ההשתתפות העצמית לנזקי רעידת אמדה, מי שאינו סוכן מורשה ימנע מקבלת הנחת סוכן שאינה רשומה בפוליסה הואיל ומדובר בעבירה פלילית, להימנע מביטול כיסוי "כל הסיכונים", לחלק מהתכשיטים הואיל ומניסיון מרפי, לתכשיטים שהוצאו מהכיסוי במטרה לחסוך בעלויות יש סיכוי גבוה יותר ללכת לאיבוד.

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright