ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

 

הדובדבן שבכספת

קטיה שוורצמן  גלובס 5/6/2006

 ביטוח דירה - למדריך המלא

 

ביטוח דירה בישראל מושתת, כידוע, על תנאי מינימום מחייבים על פי חוק. עם זאת קיימים הבדלים ניכרים בין תוכניות הביטוח השונות, משום שהמבטחים מתחרים ביניהם לא רק באמצעות הצעות מחיר נוחות יותר אלא גם באמצעות תנאי ביטוח משופרים שאינם כלולים בתנאי המינימום. חלק מהשיפורים ניתן לקבל ללא תוספת עלות, ובחלק אחר מהמקרים ניתן לרכוש תמורת תוספת מחיר כיסוי מיוחד שאינו קיים בכל התוכניות לביטוח דירה. ביטוח רכוש הנמצא בכספת בנק הוא אחד מאותם כיסויים אשר ניתן לרכוש אצל חלק מחברות הביטוח.

הכיסוי הביטוחי אינו זהה, אולם בחלק מהמקרים הוא ניתן על בסיס "כל הסיכונים" - כלומר מבוטח נזק בשל כל אירוע פתאומי לרכוש המפורט, כזה אשר אינו צפוי על ידי המבוטח בפוליסה, בעת הימצאו בכספת בנק בישראל - זאת בתנאי מפורש כי אותו מקרה אינו מוצא במפורש מכלל ביטוח.  עניין של הגדרה

 

תיאור הרכוש המבוטח אינו זהה בכל הפוליסות. הנה דוגמה שנלקחה מאחת מהן: "תכולת כספת הרשומה על שמו של המבוטח, הנמצאת בבנק שפרטיו מפורטים בפוליסה - ובכלל זה תכשיטים, אבנים יקרות, מטבעות, בולים אשר תיאורם וערכם מפורטים בהערכה וכן ניירות ערך, מזומנים, תווי קנייה, המחאות ושטרות". המקרים שאינם מבוטחים (סייגי הפוליסה או חריגיה) אף הם אינם זהים, ויכולים להיות בין השאר:

 

 • היעלמות, חוסר או אבדה בלתי מוסברים.

 • מעשה רמאות או אי-יושר של עובד הבנק.

 • גניבה שאינה פריצה בכוח ובאלימות, למעט שימוש במפתח הכספת שלא כדין.

 • שבר, פחת, בלאי, השחתה הדרגתית, השחתה עקב אי הפעלה, עש, חרקים, תולעים, לחות, עובש, החלדה, גורמים אקלימיים בעלי השפעה הדרגתית.

 • פגם הנובע מטבעו של הרכוש המבוטח.

 •  ערכו של מידע האגור במסמכים, סרטי הקלטה וצילום וכל נזק הנובע מאבדן כזה.

 • נזק תוצאתי בשל מקרה הביטוח, לרבות שינוי בשער ניירות ערך.

 • כל מקרה שהוא המוצא מכלל ביטוח הכלול בסייגים לכל פרקי הפוליסה, כמו למשל נזקי מלחמה וטרור.

 

הביטוח לפי כיסוי זה לרוב אינו כפוף ל"ביטוח חסר", כלומר המבוטח אינו נענש כאשר קבע סכום ביטוח נמוך מערך הרכוש. חלק מהמבטחים מגבילים את הכיסוי לבולים לפי ערכם בקטלוג האחרון של סטנלי גיבונס, ולבולים מישראל עד 80% מערכם בקטלוג; ערכם של ניירות הערך מוגבל לשווי השוק שלהם במועד האירוע המבוטח, וכך גם קיימת הגבלה לשווי ביום האירוע של מזומנים, תווי קנייה, המחאות ושטרות. הגבלה זו קיימת גם בקשר לתכשיטים, אבנים יקרות ואבני חן המבוטחים לפי ערך השוק לגביהם ולא לפי ערך מוסכם.

גם בתנאי המינימום

 

נוסף לביטוח המיוחד של תכולת כספות בנק, ניתן למצוא כיסוי מסוים גם לפי תנאי המינימום שאינם מאזכרים באופן מפורש תכולת כספת בנק: למשל סעיף 8 בתנאי המינימום - הרחבת כיסוי לחלק מהתכולה מחוץ לדירה:

 

" בגדים, חפצים אישיים ותכשיטים של המבוטח וקרובים אחרים שלו, הגרים עמו בדירה דרך קבע, יהיו מכוסים בהיותם מחוץ לדירה כנגד הסיכונים הכלולים בפרק זה, למעט סיכון גניבה, אך לא בעת הימצאם ברכב כלשהו או בעת הימצאם בחוץ לארץ.

 הפיצוי לפי סעיף זה מוגבל ל-% 5 מסכום ביטוח התכולה".

 

בקריאת סעיפים אלו כדאי לשים לב כי:

 • במסגרת ביטוח התכולה, קיים כיסוי לתכשיטים מחוץ לדירה.

 • סיכון פריצה קיים במסגרת הסיכונים המכוסים הרגילים של תכולת דירה, לפי הפוליסה התקנית.

 • אין תנאי שהרכוש אמור להיות מחוץ לדירה באופן זמני ולא בדרך קבע.

 • אין תנאי שהרכוש מחוץ לדירה אמור להיות צמוד למבוטח או נתון להשגחתו.

מדברים אלה אנו למדים כי תכשיטים מבוטחים גם מפני סיכון פריצה מכספת בנק במסגרת הכיסוי הבסיסי מקיף", ללא כל צורך בהרחבה לביטוח מסוג "כל הסיכונים" או ביטוח מיוחד לרכוש שנמצא בכספת בנק. לגבי רכוש אחר שהיה בכספות בנק ולא בוטח וכן תכשיטים בערכים גבוהים יותר, אין פתרון ביטוחי אחר מלבד ביטוח רכוש בכספת בנק.

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright