ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

 

כלב מי ששוכח

קטיה שוורצמן  גלובס 2/7/2006

 ביטוח דירה - למדריך המלא

ביטוח תכולת דירה אינו מכסה חיות מחמד ביתיות

הכלב מכונה ידידו הטוב של האדם; כמי שגידלה כלבים, באפשרותי להעיד כי היחס כלפי כלב יכול להפוך תוך זמן קצר דומה ליחס כלפי בן משפחה קרוב. אולם גם חברים, כידוע, גורמים לפעמים צרות - וכל מי שמגדל כלבים יודע לפחות פרק אחד בצער גידולם.

 

ביטוח תכולת דירה במדינת ישראל מבוסס על תנאי מינימום מחויבים על פי חוק, המוציאים מכלל ביטוח נזק לבעלי חיים. יש לשים לב כי ההסתייגות באה מצד המחוקק ולא מצד המבטחים. כלומר, אם בעל חיים מת בשל שריפה שפרצה בדירה מבוטחת, בעליו לא יקבל עבורו פיצוי. ניתן לפעמים למצוא פוליסה משופרת שאינה כוללת סייג זה, כמו למשל הפוליסה "רימון 2000" של חברת הביטוח מנורה, המקנה כיסוי ביטוחי גם עבור נזק לבעלי חיים ביתיים. בפוליסות אחרות ניתן לבקש ביטול הסייג, אך יש לקחת בחשבון כי ההסכמה אינה ניתנת באופן גורף ואף לא בנקל. אולם כאשר מדובר במבוטח המשלם סכומים נכבדים כפרמיה לחברות הביטוח, נוטים המבטחים לגלות גמישות, בעיקר בעת המשא ומתן לפני חידוש הביטוח העסקי.

 

לא כל כלב

בשוק הביטוח המקומי ניתן גם למצוא ביטוח יעודי לכלבים ולבעלי חיים ביתיים אחרים, לפי הפוליסה "שי לידיד" של חברת הפניקס - המקנה כיסוי ביטוחי להחזר הוצאות טיפולים רפואיים, ניתוחים, אשפוז ובדיקות בעקבות מחלה או תאונה בה היה מעורב בעל החיים, החזר הוצאות על תרופות שניתנו לחיית המחמד בהוראת הרופא המטפל במקרה של מחלה או תאונה וכן ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי. הכיסוי הביטוחי ניתן בכפוף לתנאי הפוליסה, מוגבל לגבולות האחריות והתנאים הנקובים בה וכולל סכומי השתתפות עצמית שעל המבוטח לשלם במקרה של נזק.

 

ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי בשל נזק שנגרם על ידי כלבים וחתולים ביתיים כלול גם במסגרת הפרק לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי, הניתן בכיסוי נלווה לפי ביטוח תכולת הדירה. ביטוח אחריות כלפי צד ג' כולל כיסוי גם מחוץ לבית בכל שטח מדינת ישראל, אולם תנאי הכיסוי וגבולות האחריות אינם אחידים וניתן למצוא פוליסות עם גבולות אחריות של מאות אלפי שקלים מול כיסוי המגיע לכדי ארבעה מיליוני שקלים (בפוליסה לביטוח "אדירה זהב" של חברת "הראל"). בכל הפוליסות, תנאי מוקדם לכיסוי אחריות בשל בעלי חיים ביתיים הוא שהמבוטח עומד בהוראות החוק הקשורות בהחזקת החיה - ובכלל זה חיסונים והחזקתם של כלבים ברשות הרבים כאשר הם זמומים וקשורים ברצועה.

 

למחזיקי כלבים מגזע אמסטף, רוטווילר וכדומה, מומלץ לבדוק אם ביטוח צד ג' של הדירה אכן כולל אחריות בשל כלבים אלו, שכן מרבית הפוליסות מוציאות מכלל אחריות גזעים מסוכנים. אין אחידות בין תנאי הפוליסות ולכן מומלץ לבדוק את הפוליסה הרלוונטית היטב - ובכל מקרה לדאוג לשמירה על הוראות החוק ולקיומו של ביטוח אחריות מתאים מבלי לחשוב פעמים על העלות.

 

יש לקחת בחשבון, כי החוק הישראלי מחמיר עם בעלי ומחזיקי הכלבים ומטיל עליהם אחריות כמעט מוחלטת במקרה של תקיפה. לפי תיקון משנת 1992 לפקודת הנזיקין מוטלת אחריות לפיצוי מי שנגרם לו נזק גוף על ידי כלב על בעליו או על המחזיק בו בדרך קבע, גם אם לא הייתה התרשלות מצדו. החוק מאפשר רק ארבע הגנות מוגדרות: התגרות של הניזוק בכלב, תקיפת הניזוק את הבעלים, את בן זוגו, את מי מהוריו או את ילדו והסגת גבול של הניזוק במקרקעין של הבעלים.

 

גם ללא רשלנות

בתי המשפט נוטים אף הם להחמיר בסכום הפיצוי אותו הם משיתים על בעלי הכלבים. כך, למשל, בפסק דין שניתן בנובמבר 2005 חייב השופט רפאל יעקובי את הנתבעים לשלם בעקבות נשיכת כלב אמסטף סכום של 116,000 שקל לתובעים,, בתוספת 20% הוצאות משפט.

 

בנוסף לאחריות בדיני נזיקין, קיימת אחריות לפי הדין הפלילי. כך למשל נגזרה לאחרונה חצי שנת מאסר על תנאי על ליאור בוים שהורשע בעבירה של אי נקיטת אמצעי זהירות בחיה, לאחר שאחד הכלבים שהוחזק על ידו נשך ילד.

גם כנסת ישראל מודעת לסיכון שבאחזקת כלבים מסוכנים ולפיכך הותקנו תקנות האוסרות על יבוא כלבים מזנים שהוגדרו מסוכנים. התקנה, מאפשרת ליתן אישור לייבוא הכלבים רק בתנאים מסומים המוגדרים בתקנה.

 

בניגוד לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי, לפי הפוליסות המיוחדות לביטוח עסקים ומפעלים (תנאי "ביט" של חברת כלל ודומיהם), ביטוח צד ג' במסגרת פוליסת הדירה אינו כולל הוצאות הגנה במשפט פלילי בשל מקרה ביטוח המכוסה לפי הפוליסה, אך גם אינם כוללים כל סייג לגבי בעלי חיים - כך שכדאי לשקול לכאן ולכאן רישום הכלב כרכוש העסק ולבטח את האחריות בגינו לפי הפוליסה העסקית.

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright