ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח דירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

מזהב עד פימו

 

קטיה שוורצמן  גלובס  5/3/2006

 

ביטוח התכשיטים הוא ידידו הטוב ביותר של האדם

כל פוליסה לביטוח תכולת דירה במדינת ישראל כוללת באופן אוטומטי ביטוח תכשיטים, גם אם המבוטח לא ביקש להוסיפם לביטוח. הסיבה לכך היא תנאי המינימום המחייבים את חברות הביטוח לבטח תכשיטים הנמצאים בדירה, כאשר בהיעדר הערכה לגביהם מוגבל הביטוח לכל התכשיטים בדירה עד 10% מסכום ביטוח התכולה ולפריט בודד עד 2%. יש מבטחים המגדילים את אחוזי הכיסוי לתכשיטים כחלק מההטבות הניתנות על ידם למבוטחים.

 

הביטוח הבסיסי מקנה כיסוי ביטוחי כנגד הסיכונים הכלולים בביטוח התכולה, בהם סיכוני אש, סיכוני טבע, סיכוני גניבה, נזק בזדון, פריצה ושוד - בכפוף למגבלות שונות. הביטוח הבסיסי לפי תנאי המינימום, המוכרים גם בשם "הפוליסה התקנית", אינו כולל סיכון אבידה בתוך הדירה או מחוצה לה. מגבלה נוספת היא היעדר הגדרה למונח "תכשיט": כיום ניתן למצוא קישוטים יקרים, לפעמים אפילו מעשה ידי מעצבים ידועים, העשויים מפלסטיק, פימו וחומרים אחרים שאינו מתכת יקרה. אם יוגדרו כתכשיט יהיה הביטוח לגביהם מוגבל באחוזים המפורטים לעיל, ואם לא יוגדרו כתכשיטים הרי שיהיו כלולים בביטוח הדירה באופן אוטומטי ללא כל הגבלה (אלא אם יוגדרו כפריטי אמנות, אשר הביטוח לגביהם מוגבל לרוב ל-10% מסכום ביטוח התכולה לכל הפריטים ול-5% לפריט אחד).

 

חוסר בהירות נוסף קיים לגבי שעונים: מתי ייחשב שעון תכשיט, אם בכלל? הפתרון המצוי והרצוי לעניין זה הוא כמובן המצאת הערכה עדכנית למבטח מאת מומחה מוכר, הכוללת תיאור מפורט והערכה של כל פריט (רצוי גם צילום). אם קורה נזק לתכשיטים בדירה לפני שהומצאה הערכה למבטח, ניתן להיעזר לצורך הוכחת הנזק בקבלות קנייה ובתמונות מאלבום המשפחה שניתן לראות בהן את התכשיטים על גוף המבוטחים.

 

יש לשים לב, כי לפי תנאי המינימום אין כיסוי ביטוחי לזהב, כסף או מתכת יקרה כשהם במצב גולמי, כמו גם יהלומים ואבנים יקרות שאינם חלק מתכשיט. מאידך גיסא כולל הכיסוי הבסיסי ביטוח תכשיטים מחוץ לבית ובשטח מדינת ישראל עד 5% מסכום ביטוח התכולה: הכיסוי הבסיסי מחוץ לבית אינו כולל סיכון גניבה ונזק בתוך בכלי רכב, אולם שוד תכשיטים מחוץ לדירה יהיה מבוטח גם ללא הרחבה מיוחדת בכפוף למגבלות האחוזים שפורטו לעיל.

 

מרבית המבטחים נוהגים להרחיב את הביטוח הבסיסי וכוללים במסגרת ביטוח התכולה כיסוי נוסף לתכשיטים במסגרת כיסוי מסוג "כל הסיכונים" הכולל גם ביטוח מפני סיכון אבידה ונזק מחוץ לדירה בשטח מדינת ישראל. הכיסוי אינו כרוך בתשלום נוסף, אולם מבוטח המבקש לוותר על ההטבה הזו זוכה בדרך כלל בהנחה בפרמיה בשל ויתור על הכיסוי.

 

כיסוי תכשיטים בביטוח מסוג "כל הסיכונים" אינו כפוף לתנאי מינימום וקיימים הבדלים מהותיים בין תוכניות הביטוח השונות, לכן מומלץ להשוות ולבדוק את תנאי הפוליסות השונות לפני עריכת הביטוח.

 

אבטחה כבדה

תנאי הביטוח, כאמור, אינם אחידים, וניתן למצוא תנאי פוליסה הקובעים כי הביטוח לתכשיטים יהיה לפי "ערך שיפוי", כלומר שווי השוק לגביהם ביום הנזק, וכי חובת ההוכחה על קיום הביטוח לנזק תהיה מוטלת על כתפי המבוטח. כמו כן קיימים הבדלים בין תוכניות הביטוח השונות המוציאות מכלל כיסוי ביטוחי נזק מסיבות שונות: התרופפות התושבת, תהליך ניקוי, חידוש, תיקון או צביעה, מתיחת יתר של קפיץ או נזק פנימי לשעונים, רכוש בעת העברה או משלוח שלא בלוויית המבוטח, נזק שנגרם על ידי בעלי חיים, שבר לשעונים ועוד. במרבית הפוליסות אין כיסוי לתכשיטים שהושארו בכלי רכב ללא השגחת אדם מבוגר.

 

הנושא החשוב ביותר הוא תנאי המיגון הנדרשים על ידי המבטחים לביטוח פריטים יקרים. גם כאן משתנות הדרישות: חברת הביטוח עשויה לדרוש אחסון התכשיטים בכספת מוצפנת ומאובטחת כאשר אינם ענודים, להגביל את הכיסוי לתכשיטים רק כאשר הם ענודים ו/או נמצאים בהשגחה ו/או מוצפנים, לדרוש הפעלת מערכת אזעקה בבית בשעות השינה ותנאים נוספים בהתאם לערך התכשיטים, מיקום דירת המבוטחים (סיכון גבוה לקומות קרקע וקומה מעל הקרקע שאינה מסורגת) וגישת המבטחים.

 

כאשר מאחסנים את התכשיטים בכספת בנק ניתן ורצוי לערוך עבורם ביטוח מיוחד לתכולת כספת בנק, בצירוף פירוט והערכה למטרות ביטוח. לא מומלץ לאחסן תכשיטים בכספת העסק ללא קבלת כיסוי מיוחד לסיכון זה. "

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright