ביטוח -  מרכז ביטוח באינטרנט

    אותיות קטנות
כס
ף גדול

     

 

תנאי השימוש באתר | הוסיפו למועדפים   | עדכונים  | צרו קשר

 

ייעוץ בביטוח כללי

יותר מ 35 שנות ותק  בענף הביטוח הכללי, מתמחה בהדרכה ובייעוץ לניהול סיכונים בביטוח כללי, לעסקים ארגונים, חברות, סוכנויות ומוסדות.

 

שירותי הייעוץ של קטיה שורצמן, כוללים:

 

מתן חוות דעת שניה לעבודות קיימות של יועצי ביטוח, הכנת מפרטים ומכרזים, נספחים ואישורי ביטוח, ניהול תביעות, מתן הרצאות והדרכה, ייעוץ וניהול תוכן לאתרי אינטרנט בתחום הביטוח, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה לבית המשפט ועוד.

 


 

קטיה שורצמן  כתבות ביטוח רכב ודירה ב"גלובס"

 

 

כל הכתבות   ביטוח חיים ביטוח רכב ביטוח דירה ביטוח תאונות ביטוח נסיעות  לחו"ל כללי

 

משיבים פוליסה ליושנה

 

קטיה שוורצמן  גלובס  26/2/2006

ביטוח רכב המדריך המקיף

 

ביטוח דירה - המדריך המלא

 

 

מה מסתתר מאחורי המונח "כינון פוליסה"? הרבה כסף

השאלה לגבי משמעות המונח "כינון פוליסה" מתעוררת, בדרך כלל, על ידי מבוטחים המקבלים את הצ'ק בעקבות נזק שאירע לרכב המבוטח בביטוח מקיף, כאשר מסכום הנזק שאושר על ידי השמאי מנכים את סכומי ההשתתפות העצמית בשל נזק לרכב ובשל ירידת ערכו - נוסף לסכום מסוים עבור סעיף עלום בשם "כינון הפוליסה".

 

התסכול הוא רב: המבוטחים מקבלים פחות בגלל מונח שאת משמעותו אינם יודעים; יש גם מי שטוען שחברות הביטוח סתם המציאו פטנט חדש לחיסכון בהוצאותיהן. אולם לא כך הדבר: למעשה, ניכוי הסכום מהתביעה בגין כינון הפוליסה מהווה תשלום פרמיה לחברת הביטוח לשם ביטוח מחדש של אותו החלק שתוקן או הוחלף. לא רק שלא מדובר בהמצאה חדשה של חברות הביטוח, אלא שהוא מעוגן בתנאי המינימום לביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 4 טון המחויבים על פי חוק.

 

הסעיף הועתק כמעט במלואו מהחוק, והוא קובע כי לאחר שחברת הביטוח שילמה למבוטח עבור הנזק או שילמה פיצוי לצד ג' בגין תביעה, חוזרת התחייבותה כלפי המבוטח להיות כפי שהיתה לפני שקרה הנזק. אולם עבור ההתחייבות החדשה נאלץ המבוטח להשלים את הפרמיה בשיעור שהתיר המפקח על הביטוח, מיום שקרה הנזק ועד תום תקופת הביטוח.

 

בחזרה להיקפים

הסיבה לצורך בכינון הפוליסה, או השבת היקף הכיסוי לקדמותו, נעוצה בעובדה שהתחייבות חברת הביטוח מוגבלת לסכום הביטוח לכל המקרים העשויים לקרות בתוך תקופת הביטוח. כך, למשל, אם בפוליסה לביטוח רכוש על סך 100,000 שקל אירע נזק בסכום של 50,000 שקל, לאחר תשלום הנזק יורדת התחייבות החברה כלפי המבוטח בסכום ששולם - ובמקרה הנדון ל-50,000 שקל. אם המבוטח משקם או מחליף את הרכוש שניזוק, הרי שהוא מחזיק ברכוש השווה 100,000 שקל המבוטח על סך מחצית מערכו בלבד - מצב הנקרא בעגה המקצועית "ביטוח חסר" או "תת ביטוח", ומאפשר לחברת הביטוח במקרה של נזק נוסף לשלם רק חלק מהנזק לפי היחס שבין סכום הביטוח לבין ערך הרכוש.

 

אם לדוגמה יקרה נזק נוסף בסך 40,000 שקל לאותו הרכוש עד תום תקופת הביטוח, תשלם חברת הביטוח רק מחצית מהנזק, כלומר 20,000 שקל, משום שהמבוטח השאיר למעשה רק 50% מרכושו מבוטח.

 

על מנת להימנע ממצב של ביטוח חסר, הומצא מנגנון שנקרא "כינון הפוליסה" או "השבת היקף הכיסוי (או סכום הביטוח) לקדמותו". מנגנון זה קיים גם בביטוח דירות ובתי עסק, אולם שם בניגוד לביטוח הרכב השיקום אינו נעשה מיידית וכינון הביטוח נעשה רק לאחר שיקום הרכוש.

 

בפוליסה לביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 4 טון אין קביעה של סכום הביטוח, אולם חברת הביטוח מחויבת כלפי המבוטח בביטוח מקיף עד מלוא ערך הרכב לכל תקופת הביטוח - ולא יותר, ובביטוח אחריות חוקית כלפי צד ג' מוגבלת התחייבותה עד מלוא גבול האחריות. כלומר, אם בתאונת דרכים נהרסה הדלת השמאלית של הרכב והוחלפה על ידי חברת הביטוח, הרי שבאותו רגע הסתיים הביטוח המקיף לגבי הדלת שהוחלפה ועל המבוטח לבטח מחדש את הדלת החדשה ולשלם עבור הביטוח את הפרמיה המגיעה (כינון הפוליסה). כך גם נקבע לגבי הסכום ששולם לצד ג' בשל נזק שנגרם על ידי המבוטח, כאשר עליו לבטח מחדש את הסכום ששולם לצד השלישי על מנת שגבול האחריות לפי הפוליסה יחזור לקדמותו.

 

יוצא מן הכלל

אולם גם בפוליסות ביטוח רכב מקיף, לא בכל מקרה יש לנכות מהתביעה את סכום כינון הפוליסה. כך במקרה טוטל לוס (אובדן גמור לרכב), כאשר הביטוח מסתיים ממילא והמבוטח מקבל מהמבטח את מלוא ערכו של הרכב, הרי שאין מקום לכונן את הפוליסה שכבר הגיעה לסיומה. אם המבוטח רוכש רכב אחר במקום הרכב שניזוק, עליו לערוך עבורו ביטוח חדש לגמרי.

עוד קיימים מקרים בהם חברת הביטוח מחליטה משיקול מסחרי לוותר למבוטח על דמי כינון הביטוח; גם כאשר עד תום תקופת הביטוח המבוטח לא תיקן את הרכב שניזוק מסיבות שונות, למשל אם הנזק קרה בסמוך לתום הביטוח, אין צורך בכינון הפוליסה.

 

כינון או ערך כינון?

השימוש במילה "כינון" יוצר לפעמים אי הבנה ובלבול עם מונח נוסף בתחום הביטוח: "ערך כינון". המונח "ערך כינון" מתייחס לביטוח של רכוש משומש באופן המאפשר למבוטח לרכוש במקומו רכוש חדש (מאותו סוג וטיב) בעקבות נזק.

 


הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים וביטוח, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר האינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.ILכל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן  ©Copyright